۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

سئو داخلی

کم و بیش با عبارت سئو (SEO) اشنایی دارید، اما این عبارت و مفهوم هم مانند سایرین دارای زیر مجموعه ها و زیر دسته های مختلفی است. یکی از دسته بندی های سئو از نظر اجرایی، تقسیم به سئو داخلی، سئو خارجی، سئو تکنیکال و سئو محتوا است. در این مطلب به بررسی سئو داخلی می پردازیم.

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی چیست ؟

سئو داخلی یا on-page SEO بهینه سازی ، اصلاح و بهبود خطاهای احتمالی در سایت شامل کدهای html,css,js ، محتویات سایت، لینک سازی داخلی و… جهت نمایش بهتر در مرورگر و بهبود تجربه کاربری و در نتیجه افزایش رتبه در موتورهای جستجو سئو داخلی می گویند. 

اگر تجربه یا دانش کافی در این خصوص ندارید بهتر است برای بهینه سازی سایت،  از یک مشاور سئو استفاده کنید.

چک لیست سئو داخلی

در اینجا ۷ موضوع مهم را جهت بهینه سازی داخلی صفحات معرفی مکنیم. 

  • برچسب عنوان (Tittle)

یکی از مهمترین عوامل در بررسی یک صفحه توسط موتورهای جستجو برچسب عنوان است. عنوان صفحه مهمترین قسمت برای معرفی محتوای آن است که هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو  است. برای انتخاب عنوان صفحه باید مجموعه ای از موارد مانند کلمات کلیدی، کلمات هم خانواده، کلمات با تعداد جستجوی بیشترو … را مدنظر قرار داد. 

نوشتن عنوان جذاب به شما کمک می کند تا در نتایج بهتر دیده شوید و کاربر برای کلیک روی سایت شما تشویق شود. 

  • آدرس صفحه (URL)
مطلب پیشنهادی :   بروزرسانی الگوریتم فلوریدا

ادرس صفحه با همان URL باید کوتاه، یکتا ( غیرتکراری) و تا جای ممکن به کلمه کلیدی اصلی در محتوا نزدیک باشد. انتخاب زبان فارسی یا لاتین برای آدرس صفحه تاثیری در رتبه بندی نخواهد داشت. اما انتخاب ادرس فحه لاتین به شما کمک می کند تا در اشتراک گذاری ادرس صفحه در شبکه های اجتماعی، پیام و پیامک با مشکلات کمتی مواجه شوید.

انتخاب عبارت طولانی با زبان فارسی ممکن است در زمان بروزرسانی نسخه سایت یا دیتابیس مشکلاتی بوجود آورد.

  • توضیحات متا (Meta Description)

متا دیسکریپشن یا همان توضیحات، در زمان جستجوی یک عبارت در گوگل، با فونت کوچک تر و با رنگ مجزا در زیر ادرس صفحه نمایش داده می شود. نوشتن یه توضیحات جذاب برای صفحه فرود بسیار اهمیت دارد و باعث می شود هم موتور جستجو و هم کاربر در خصوص محتوای شما توضیحات کوتاهی را ببیند. همچنین باید از کلمه کلیدی در قسمت توضیحات استفاده کرد.

در برخی مواقع گوگل به انتخاب خودش و با توجه به عبرات جستجو شده، این توضیحات را تغییر می دهد.

  • تگ های عنوان ( Heading )

تگ های عنوان در کدهای html ، شامل تگ های h1,h2h3,h4,h5 و h6 هستند. تعداد تگ h1 در صفحه یک مرتبه و h2 ، شش مرتبه هست. بهینه سازی عناوین صفحه در متن اهمیت زیادی دارد و باید ترتیب و تعداد استفاده از آنها رعایت شود. البته استفاده از تگ های عنوان ( هدینگ ) به صورت به هم ریخته و یا حتی استفاده نکردن از آن خطر چندانی برای شما ندارد.

تجربه نشان داده که بهتر است در زمان بهینه سازی حداکثر (over optimize) از این امکان استفاده شود. 

  • کلمات کلیدی
مطلب پیشنهادی :   سوشیال سیگنال

استفاده از کلمات کلیدی به صورت دقیق و اصولی یکی از مهمترین عوامل در رتبه دهی سایت ها است. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن یا همان کیورد استافینگ باعث می شود مطلب شما از کیفیت مطلوبی برخوردار نشده و حتی ممکن است توسط الگوریتم های گوگل دچار جریمه شوید. 

حد استاندارد تکرار کلمه کلیدی در یک صفحه، ۲ تا ۳ درصد است.

  • تصاویر

استفاده کردن از تصاویر همیشه به درک محتوا توسط موتورهای جستجو کمک می کند. در واقع موتور جستجو برای نمایش بهتر نتایج به کاربر و پاسخگویی به نیاز و سوال مطرح شده در جستجو، از تصاویر کمک می گیرد. تصاویر برای سئو سایت باید کم حجم، غیرتکراری، شفاف و با کیفیت باشد. یکی از نکات مهم در سئو داخلی برای تصویر،  استفاده از عبارت جانشین یا توضیحات تصویر یا همان Alternative text برای تصویر است.

گوگل علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی و پردازش تصویر، از متن جانشین تصویر هم برای درک بهتر و نمایش در نتاج جستجو استفاده می کند.

  • لینک های داخلی و خارجی

لینک های داخلی: internal links یا لینک دادن به صفحات محصول و صفحات فرود سایت از سایر صفحات مرتبط می تواند در بالا بردن قدرت ان صفحه در سایت کمک کند. مثلا شما در نظر بگیرید صفحه ای را برای فروش محصول به عنوان صفحه فرود طراحی کرده اید. بهترین حالت لینک سازی داخلی این است که از داخل متن صفحات مرتبط و همچنین از قسمت هایی اصلی سایت مانند منو اصلی، هدر، فوتر و ساید بار به این صفحه لینک سازی کنید.

لینک سازی داخلی به شما کمک می کند از اعتبار سایر صفحات سایت خود برای قدرت بقیه صفحات استفاده کنید.همچنین به درک معنایی و ارتباط محتواهای سایت کمک می کند.

لینک های خارجی: در ابتدای کار طراحی سایت باید مشخص کنید که لین های خروجی شما از نوع فالو (do-follow) باشید یا نو فالو (no-follow) .

مطلب پیشنهادی :   نیل پتل و سئو کلمه online marketting

این دو نوع لینک سازی به گوگل و موتورهای جستجو ایم موضوع را منتقل می کند که اولا موضوع شما در این صفحه چقدر با سایر سایت ها مرتب است و به درک بیتشتر محتوای شما توسط گوگل کمک می کند.

دوما اگر لینک شما از نوع فالو باشد، مقداری از اعتبار صفحه و محتوای شما به عنوان تایید و تاکید بر اینکه سایت دیگری مرجع است، به ان سایت مقصد داده می شود.

مثلا شما در متن خود از یک عبارت لاتین استفاده می کنید و آن کلمه را به صورت لینک فالو به سایت ویکیپدیا لینک می دهید. این کار باعث می شود علاوه بر درک بهتر موضوع محتوای شما، قدرت آن صفحه از ویکی پدیا به واسطه لینک شما بیشتر شود.