۵/۵ - (۲ امتیاز)

بک لینک

بروزرسانی آبان ماه ۱۴۰۰

حتما پیش امده در پروژه های سئو از  افرادی که در این زمینه کار می کنند شنیده باشید که برای سایت و پروژه نیاز به ایجاد یا خرید بک لینک هست. شاید برای شما سوال پیش امده باشه بک لینک چیست ؟ کاربرد آن چیست و اصلا چرا باید برای سایت از بک لینک استفاده کرد.

چرا بک لینک به وجود آمد

بک لینک از زمانی اهمیت پیدا کرد که موتورهای جستجو مخصوصا گوگل به ارجاع دادن مطالب سایت ها توسط یکدیگر اهمیت زیادی دادند . در واقع گوگل با بک لینک متوجه میشد که میزان محبوبیت و کیفیت محتوای منتشر شده در سایت مقصد چقدر است. البته که با تغییرات جدید در الگوریتم های گوگل عملا چنین مفهومی از بک لینک کاربرد ندارد.

بک لینک تعریف انواع بک لینک و کاربردهای آن در سئو

بک لینک چیست ؟ تعریف انواع بک لینک و کاربردهای آن در سئو

استراتژی وجود بک لینک

یک استراتژی کلی برای دریافت ، کیفیت و تعداد بک لینک ها وجود دارد :

۱- زمانی که شما مطلبی را منتشر می کنید پس از مدتی این مطلب در معرض دید کاربران قرار می گیرد

۲- سپس افراد در سایت و وبلاگ های شخصی و شبکه اجتماعی اقدام به منتشر کردن مطلب شما و لینک دادن به مطلب شما از طریق متن، عکس یا ویدئو می کنند.

۳- نام و برند شما در مطالب مرتیط با آن محتوا در سطح اینترنت گسترده می شود.

۴- پس هرچه میزان کیفیت مطلب و محتوای منتشر شده توسط شما بیشتر باشد مسلما تعداد لینک ها و کیفیت انها بیشتر خواهد بود. 

مطلب پیشنهادی :   ۱۰ واقعیت درباره بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو در دهه اخیر

بک لینک چیست

بک لینک Backlink  یک پیوند یا لینک است که توسط یک سایت یا وبلاگ به سایت دیگری داده می شود. شاید بزرگترین تفاوت آن با لینک های داخلی سایت همین است که به دامنه دیگری ارجاع داده می شود. معمولا از بک لینک برای ارجاع یک کلمه یا عبارت ، عکس ، آدرس صفحه یا فایل برای دانلود یا نمایش استفاده می شود.

بک لینک در ساختار کدهای HTML می تواند با کدهای مختلفی ارجاع داده شود. این کدها هرکدام معانی مختلفی دارد که در ادامه به آن می گردازیم. همچنین یکی از کاربردهای اصلی بک لینک، استفاده برای پیشرفت و ارتقای سئو سایت  است. البته در گذشته تنها تعداد لینک برای موتور های جست و جو دارای اهمیت بود و همین موضوع باعث شده بود تا برخی از مدیران وب سایت با ترفند رتبه وب سایت خود را افزایش دهند. اما امروزه سئو سایت تنها اضافه کردن بک لینک نیست و برای ارتقا رتبه سایت در گوگل شاید بیش از ۲۰۰ عامل تاثیر گذار در بهینه سازی سایت وجود دارند که باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

رابطه بین بک لینک ها

لینک ها در زبان HTML شاخصی به نام Rel دارند که می توانید در آن به موتور های جست و جو بگویید که که از پیجرنگ شما چیزی را به آن صفحه ببرند یا خیر . در حالت نرمال نیازی به تایپ عبارت rel- “dofollow” نیست چرا که لینک ها به صورت خودکار در این حالت قرار دارند اما اگر بخواهید آنها را Nofollow کنید باید مطابق زیر عمل کنید .

مطلب پیشنهادی :   کلیدهای طلایی برای فروش آنلاین اجناس

کمیت یا کیفیت بک لینک چیست ؟

توصیه می کنیم برای خرید بک لینک حتما به موارد زیر دقت کنید. بسیاری از افراد به دلیل  عدم شناخت ساختار و تاثیر بک لینک اقدام به خرید بک لینک می کنند اما در واقع نمی دانند ممکن است ناخواسته به سایت خود لطمه بزنند تا جایی که مورد جریمه و پنالتی گوگل قرار بگیرند.

قدرت دامنه و قدرت صفحه چیست ؟ 

سایت MOZ در چندسال گذشته اقدام به تعریف چند اصطلاح مهم و تاثیرگذار در حوزه سایت، سئو و بک لینک نموده است. دامین اتوریتی Domain Authority و پیج اتوریتی  Page Authority . این دو عبارت زمانی به وجود آمد که سایت ها عملا از تعداد و کیفیت لینک ها ارجاعی به خودشان خبر نداشتند و نمی دانستند لینکی که تهیه شده تا چه میزان می تواند برای آنها مفید باشد و به بالارفتن قدرت دامنه و صفحات سایت آنها کمک کند. این شرکت با بررسی سایت های زیاد و همچنین بررسی میزان بازدید و محصبوبیت سایت ها ، اتوریتی را برای دامنه و صفحه از عدد ۱ تا ۱۰۰ درجه بندی کرده است. 

برای خرید بک لینک به این موارد دقت کنید

  • محتوای سایت با محتوای سایت شما مرتبط باشد.
  • لینکی که برای آن هزینه می کنید بهتر است از نوع فالو باشد.
  • بهتر است لینک در بین متن ایجاد شود.